Nefropatia IgA – co to jest?

Mam 32 lata, a moje nerki już od 8 lat nie są  w najlepszym stanie… Jak okazało się po ok. 2 latach diagnozowania – to wszystko sprawka nefropatii IgA. Wizyty u wielu lekarzy i łącznie ok. miesięczny pobyt na 2 oddziałach szczecińskich szpitali przyniosły w końcu odpowiedź dzięki wykonanej biopsji nerki (nakłucie i pobranie kilkunastu kłębuszków).

Własnymi, niefachowymi słowami mogę opisać ją jako dziwną, przewlekłą chorobę nerek (zapalenie nerek), która doprowadza do niszczenia nerek pomimo, że są zdrowe. Należy do tzw. chorób autoimmunologicznych, które czynią w organizmie autodestrukcję. Brzmi strasznie, choć nie boli wcale. W moim przypadku nefropatia IgA występuje też z chorobą autoimmunologiczną tarczycy – chorobą Hashimoto…

Jak okazało się po ok. 2 latach diagnozowania – to wszystko sprawka nefropatii IgA

Skąd wiadomo, że jest się chorym?

Skoro ta choroba nie boli,  to tylko poprzez regularne badanie moczu możemy dowiedzieć się, że coś jest nie tak.
Pojawienie się w osadzie moczu krwinek czerwonych, lub białka jest właśnie objawem toczącej się choroby. Oczywiście nie znaczy to, że jest to konkretnie ta choroba, ale jest to punkt wyjścia do dalszej diagnozy. Jeśli wynik badania moczu będzie Lekarz rodzinny na pewno skieruje nas do nefrologa, a nefrolog do szpitala. Wszystkich badań wykluczających inne choroby, bądź potwierdzające nefropatię IgA nie da rady zrobić ambulatoryjnie, więc niestety trzeba poleżeć… Później lekarze już na oddziale na pewno zrobią szczegółowe badania , no i na deser biopsję nerki (ona też nie boli, no może troszkę, ale nie martwcie się – najdziwniejszy w tym zabiegu – w moim przypadku – był tłum studentów, który mi się przyglądał – było ich chyba ze 25 osób dookoła!). Muszę powiedzieć, że w ogóle pobyt w szpitalu na Pomorzanach  w Szczecinie (Oddział Nefrologii) był nawet przyjemny, czułam się tam bardzo dobrze.

Ważne!

Jeśli mieszkacie na terenie województwa zachodniopomorskiego i lekarz rodzinny ma Wam właśnie wypisać skierowanie do nefrologa poproście o skierowanie do Poradni Nefrologicznej na Pomorzanach. Podaję numer telefonu do rejestracji: (91)4661221 i link do ich strony: http://www.spsk2.pam.szczecin.pl/p_chorob_nerek.htm. Radzę tak Wam wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń. Natomiast co do innych regionów kraju – szpitale kliniczne będą najlepszym wyborem…tak myślę.

Comments

  1. Napisany przez Asia

    Odpowiedz

  2. Napisany przez Patrycja

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge