Nefropatia IgA i celiakia

Nowy trop. Co jeśli powodem istnienia dwóch chorób autoimmunologicznych na raz jest inna choroba która je zapoczątkowała, a konkretnie celiakia?
Celiakia to również choroba autoimmunologiczna, tylko objawiająca się zanikiem kosmków jelitowych w jelicie cienkim (dlatego kolonoskopia, która wykonywana jest w jelicie grubym nie może być badaniem diagnozującym). U dorosłych najczęściej występuje postać utajona, która nie daje innych objawów, toteż jedynym potwierdzeniem choroby jest wykonanie biopsji jelita cienkiego. Można też najpierw, w celach diagnostycznych wykonać badania krwi (pod warunkiem, że nie stosujemy diety bezglutenowej, w przeciwnym razie badania nie mają sensu):

  • przeciw endomysium mięśni gładkich (EmA) – w klasie IgA, IgG
  • przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG) – w klasie IgA, IgG
  • przeciw deamidowanej gliadynie ( symbol DGP albo GAF) – w klasie IgA, IgG
  • badanie genetyczne (HLA DQ2, DQ8)

Cena każdego powyższego badania oscyluje w granicach 80 zł.
Jeśli badania przez nas wykonane potwierdziłyby chorobę należy udać się do lekarza gastroenterologa na konsultację. Jeśli lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia – do końca życia będziemy stosować dietę bezglutenową (nie zawierającą zbóż, w których znajduje się zapasowe białko gluten) – niby proste, ale też wymagające.
Wiele cennych informacji na temat celiakii, a także odróżnienia celiakii od nadwrażliwości na gluten znajduje się na stronie: http://www.celiakia.pl
W publikacjach naukowych lekarze wręcz potwierdzają, że jest korelacja pomiędzy zachorowaniem na nefropatię IgA i celiakię.
Ale z uwagi na to, że nie stanowią one istotnego procenta pacjentów  – rutynowo nie wykonuje się badań w kierunku celiakii u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi… przynajmniej nie w Polsce.
Nie jestem lekarzem, więc nie będę pisać o tym, czego do końca nie rozumiem, ale poniżej zamieszczam linki do bardzo szczegółowych, medycznych artykułów, które wyjaśniają mechanizm chorobowy celiakii, objawy pełno i skąpoobjawowe, ale nie tylko. Przeczytacie tam, że u co trzeciej osoby chorej na celiakię można zobrazować w biopsji nerek depozyty IgA – krótko mówiąc obie te choroby są ze sobą mocno powiązane właśnie poprzez mechanizmy immunologiczne, które je zapoczątkowują.
Oto artykuły:

Dla tych z Was, którzy posługują się językiem angielskim zamieszczam też link do artykułu opisującego przypadek 46 letniego mężczyzny chorego na nefropatię IgA, u którego wykryto celiakię.
http://ckj.oxfordjournals.org/content/2/2/161.full

Ech, żeby zbadać ten trop postanowiłam, że zrobię badania krwi, o których pisałam powyżej, a jak już będę znać wyniki – na pewno o tym napiszę.

Comments

  1. Napisany przez ww

    Odpowiedz

    • Napisany przez Magda

      Odpowiedz

  2. Napisany przez ww

    Odpowiedz

    • Napisany przez magda

      Odpowiedz

  3. Napisany przez magda

    Odpowiedz

  4. Napisany przez magda

    Odpowiedz

  5. Napisany przez Marek

    Odpowiedz

  6. Napisany przez Sysia

    Odpowiedz

  7. Napisany przez silvermonika

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge